Odwiedza nas 55 gości oraz 0 użytkowników.
Były uśmiechy, kolorowe palce i przede wszystkim radość z ubierania choinki. Na oddziale dziecięcym Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach stanęło już naturalne drzewko świąteczne z Nadleśnictwa Głęboki Bród.20 grudnia leśnicy przywieźli ze sobą do szpitala naturalną choinkę, zapach żywicy i dary lasu, z których najmłodsi wraz z rodzicami oraz personelem medycznym wykonali piękne ozdoby świąteczne. Nie zabrakło malowanych szyszek, kolorowych brzozowych bombek i świątecznej atmosfery. Radość wypełniła nie tylko oddział dziecięcy. Wraz z leśnikami do szpitala przyjechała duża maskotka promująca projekt ochrony głuszca, która odwiedziła prawie wszystkich pacjentów przebywających w szpitalu. Dużą atrakcją była możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć. Świąteczne spotkanie z leśnikami i choinką miało wymiar edukacyjny. Zainteresowani rozmawiali o gatunkach drzew, zimowych pracach prowadzonych w lasach oraz o zawodzie leśnika.Bożonarodzeniowe drzewko stoi w holu budynku i przypomina o miłych warsztatach edukacyjnych. To drugie takie spotkanie z leśnikami i choinką na oddziale dziecięcym w szpitalu w Sejnach i z pewnością nie ostatnie.
11 maja 2018 roku Nadleśnictwo Głęboki Bród zorganizowało Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W ramach wydarzenia leśnicy spotkali się z dziećmi i młodzieżą z Zespołu Szkół w Gibach, aby przybliżyć realizowane projekty ochrony głuszca: Projekt LIFE11 NAT/PL/428 „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej” oraz Projekt POIIŚ „Ochrona głuszca Tetrao urogallus in situ i ex situ w Puszczy Augustowskiej”. Spotkanie odbyło się w Zielonej Klasie i było bardzo interesujące. Uczestnicy otrzymali odpowiedzi na pytania dotyczące wielu szczegółowych kwestii, m.in. z zakresu biologii głuszców. W trakcie pikniku rozmawiano również na temat prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej. Młodzież otrzymała materiały promocyjne, a największą atrakcją okazała się możliwość własnoręcznego wykonania leśnej torby. Spotkanie zwieńczyło wspólne zdjęcie z maskotką głuszca promującą Projekty oraz zabawa przy ognisku.
25 października Nadleśnictwo Głęboki Bród zorganizowało piknik przyrodniczy, którego głównym celem była popularyzacja wiedzy na temat głuszca - gatunku ptaka zagrożonego wyginięciem, dla którego leśnicy od lat prowadzą działania ochronne.Wydarzenie powstało z myślą o najmłodszych i miało w atrakcyjny sposób przekazać informacje o leśnych kurakach i realizowanym projekcie ”Ochrona głuszca (Tetrao urogallus) in situ i ex situ w Puszczy Augustowskiej” dofinansowanym z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzieci zapoznały się z biologią, ekologią oraz ciekawostkami na temat głuszca. W trakcie spotkania pojawiały się liczne pytania, które dotyczyły wielu szczegółowych kwestii, m.in. z zakresu prowadzenia hodowli głuszców. Leśnicy odpowiadali na wszystkie pytania, a w ramach podsumowania zdobytej wiedzy uczestnicy zmagali się z leśnym kołem wiedzy. Dużą atrakcją była możliwość przytulenia się do maskotki promującej projekt. Wszyscy chętni mogli wziąć również udział w warsztatach plastycznych, kuglarskich oraz przeprowadzić doświadczenia z suchym lodem i ciekłym azotem. Ideą pikniku była nauka poprzez zabawę. Cel wydarzenia został osiągnięty. Dzieci zostały zachęcone do zgłębiania wiedzy z różnych dziedzin oraz mogły przeżyć prawdziwą przygodę!
22 czerwca Nadleśnictwo Głęboki Bród gościło leśników z Nadleśnictwa Biłgoraj w celu budowania sieci współpracy z projektami dotyczącymi ochrony głuszca. Leśnicy omówili zagadnienia związane z gospodarką leśną, udostępnieniem lasu i ochroną przyrody w kontekście aktywnej ochrony głuszca. Podczas spotkania Nadleśnictwo Głęboki Bród podzieliło się również z gośćmi swoim doświadczeniem z realizacji projektu LIFE, zarówno w zakresie obszaru merytorycznego, technicznego jak i formalnego. Podsumowaniem spotkania było obejrzenie zrealizowanej w Puszczy Augustowskiej powierzchni adaptacyjnej, służącej do wsiedleń głuszców oraz wizyta w Ośrodku Hodowli Zachowawczej Głuszców.
26 lipca przywieziono do Puszczy Augustowskiej głuszce z hodowli głuszców, prowadzonej na południu Polski przez Nadleśnictwo Leżajsk. Ptaki umieszczono w wolierach adaptacyjnych i za mniej więcej miesiąc zostaną one uwolnione w środowisku na terenie Nadleśnictw Augustów i Pomorze. Zadanie zrealizowano w ramach projektu LIFE11 NAT/PL/428 „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej”. Wsiedlenie ptaków do Puszczy Augustowskiej jest bardzo ważnym elementem projektu. Leśnicy od kilku lat wpuszczają do Puszczy nowe głuszce. Działanie to wspomaga tworzenie silnej oraz stabilnej populacji głuszca na tym terenie Polski. Wszystkie osobniki są zaobrączkowane, czyli posiadają unikatowy numer, który posłuży do dalszej identyfikacji ptaków. Przed docelowym wypuszczeniem głuszców na wolność, zostaną one wyposażone w nadajniki GPS, za pomocą których leśnicy będą mogli śledzić przemieszczanie się ptaków w obrębie kompleksu leśnego.