Odwiedza nas 127 gości oraz 0 użytkowników.
Dwa nadleśnictwa: Ruszów (RDLP Wrocław) i Głęboki Bród (RDLP Białystok) dzieli ponad 700 km, a łączy wspólny projekt LIFE+ „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej”. Projekt oficjalnie zainaugurowano na konferencji, która odbyła się w Augustowie 22 listopada.
Jeszcze sto lat temu na terenie dzisiejszej Polski żyło ok. 2000 głuszców. Dziś pozostało ich jedynie ok. 400, a kilka ich ostoi zniknęło bezpowrotnie. Cztery krajowe lokalizacje tego skrajnie zagrożonego gatunku to Karpaty Zachodnie, Puszcza Solska, Puszcza Augustowska i Bory Dolnośląskie. W dwóch nizinnych ostojach liczebność spadła do kilku (Bory Dolnośląskie) i kilkudziesięciu (Puszcza Augustowska) osobników. Bez działania człowieka ich los byłby przesądzony. Na szczęście leśnicy i naukowcy podjęli starania, by ocalić ten gatunek przed zniknięciem z tych obszarów...
Tak powstał pomysł, a następnie zatwierdzony projekt programu „Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej”, finansowany w ramach programu LIFE+ oraz ze środków NFOŚiGW. Głównym beneficjentem programu jest Nadleśnictwo Ruszów, a Nadleśnictwo Głęboki Bród jest jego współbeneficjentem. Na terenie Puszczy Augustowskiej działania projektu obejmują też nadleśnictwa: Pomorze, Płaska i Augustów. Łączna kwota dofinansowania projektu to 5,3 mln zł. Projekt ruszył w 2012 r. i potrwa do roku 2018.
Podczas konferencji inaugurującej projekt swoimi doświadczeniami w pracy nad ochroną głuszca podzielili się m.in. dr Dorota Zawadzka – ekspert z Instytutu Nauk Leśnych Uniwersytetu Łódzkiego, Janusz Kobielski – nadleśniczy Nadleśnictwa Ruszów, dr Andrzej Krzywiński – twórca metody wsiedlania głuszca „Born to be free”, Zenon Rzońca z Nadleśnictwa Wisła oraz dr Andrzej Kruszewicz – dyrektor warszawskiego ZOO.
Grzegorz Myszczyński, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Głęboki Bród, przedstawił główne założenia programu. Najważniejsze obszary działania leśników w Puszczy Augustowskiej to:
Wsiedlane na terenie puszczy głuszce mają pochodzić z krajowych ośrodków hodowli oraz z Białorusi. Wsiedlonych będzie ok. 140 ptaków.
Wcześniejsze doświadczenia z Nadleśnictwa Ruszów, w którym wsiedlono już 78 młodych głuszców, wskazują, że najważniejszą przyczyną śmierci młodych kuraków są drapieżniki (80 proc.). W Borach Dolnośląskich najaktywniejszym drapieżnikiem jest jastrząb, na innych obszarach – lis. Dwa lata po pierwszych wsiedleniach ptaków obserwowano pierwsze toki, a wiosną tego roku – pierwsze młode pochodzące z rozrodu w naturze. Wyniki badań dolnośląskich leśników wskazują, że szczególnie przydatna, bo zwiększająca szanse na przeżycie młodego pokolenia i skuteczną adaptację, jest metoda „born to be free” opracowana przez dr. Andrzeja Krzywińskiego z Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.
Autorzy: Tekst - Artur Rutkowski, Zdjęcie - Cezary Korkosz
Tekst zamieszczony zgodnie z zasadami fair use oraz z podaniem źródła.
Aby przeczytać artykuł na oficjalnej stronie LP proszę kliknąć w następujący link: Ocalić głuszca w puszczach.