Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.
Okres godowy głuszców, zwany tokami, w Puszczy Augustowskiej rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia i wygasa na początku maja, choć samce zajmują swoje terytoria już w połowie lutego. W tym roku pierwsze oznaki przystąpienia kogutów do właściwych już toków można było zaobserwować w ubiegłym tygodniu. Na istniejące od wielu lat puszczańskie tokowiska zaczęły przylatywać samce i zaraz po zachodzie słońca zasiadać, tj. „zapadać" na upatrzone gałęzie sosnowe. Pozostając na swych pozycjach przez całą noc, jeszcze przed wschodem słońca miały rozpocząć pieśni godowe.
Za kilka dni, kiedy na tokowiskach pojawią się gdaczące samice – kury, koguty zlecą na ziemię i już z dużo okazalszą posturą (rozłożony ogon, napuszone pióra i opuszczone skrzydła) będą kontynuować swoje pieśni, od czasu do czasu przeganiając słabszego konkurenta z areny tokowej. Ptaki zwykle rozlatują się po rozwidnieniu. Jednakże, w kulminacyjnym momencie toków nie przerwą swej pieśni nawet w ciągu dnia. Taki kogut może powtórzyć pieśń nawet 200 razy w ciągu jednego poranka!
Wiele doświadczenia i ostrożności potrzeba, aby zbliżyć się do tokującego głuszca. Samiec potrafi przerwać zupełnie swój poranny występ, kiedy usłyszy w pobliżu niepokojący odgłos. Dlatego znawcy i wielbiciele gatunku opowiadają, że aby podejść bliżej do tokującego koguta należy stawiać kroki bardzo ostrożnie i tylko w momencie faz „korkowania" i „szlifowania" w pieśni, która w całości trwa nie dłużej niż 10 sekund. Podczas fazy szlifowania głuszec na chwilę głuchnie! Należy jednak pamiętać, że gatunek ten, jak i strefy jego występowania, są prawnie chronione i obowiązuje zakaz wstępu do tych stref. Na razie zatem wszystkim ciekawskim pozostaje odsłuchanie pieśni godowej głuszca tutaj.
Zdjęcia i tekst: Dorota Ławreszuk.